Salut

Tocmai te-ai înscris pe forum? Fă bine şi dă cu bună-ziua aici, că politeţea-i mama motociclismului!

Topic author
AlinVicovan
LVL 1,5
LVL 1,5
Posts: 4
Joined: 25 Apr 2014, 18:09

Salut

#1

Unread post by AlinVicovan »

Sunt nou pe aici si as dori sa imi fac prieteni noi si sa invat mai multe lucruri despre motociclete,detin mai multe scutere si un motor de teren de capacitate mai mica,as dori sa achizitionez o comunista si de aceea am apelat la acest site,sunt din judetul Suceava si am 21 de ani
User avatar

luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Salut

#2

Unread post by luca.stere »

Salut,

Avand in vedere ca esti din Suceava cred ca noi, cei din restul tarii, ar trebui sa apelam la tine pentru mobre comuniste. Dai o tura prin vecini (Ucraina sau Moldova) si iti ie mobra comunista. Platesti vama 8% si pe urma inmatriculezi mobra.
User avatar

ivan pedala
In Memoriam
In Memoriam
Posts: 199
Joined: 30 Jan 2013, 17:35
Location: Bîlteni
Has thanked: 28 times
Been thanked: 16 times
Zodiac:
Age: 62

Re: Salut

#3

Unread post by ivan pedala »

...Sau poate omul isi doreste ceva "mai vestic"...gen MZ sau CZ, Jawa mai vechiuta, ori chiar vreun stramos de BMW...mai stii?! Vad ca nu si-a exprimat dorinta in mod expres, asa ca ne-a lasat sa orbecaim in ceatza...

Topic author
AlinVicovan
LVL 1,5
LVL 1,5
Posts: 4
Joined: 25 Apr 2014, 18:09

Re: Salut

#4

Unread post by AlinVicovan »

Momentan am gasit un ij planeta 5,doua mobre hoinar si un voshod si nu sunt clar pe care sa o iau,voi ce imi recomandati?
User avatar

luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Salut

#5

Unread post by luca.stere »

Daca vrei sa mergi cu ea zi de zi ia-ti Planeta sau Voshod, fiecare are avantajele si dezavantajele ei. Eu as alege (o alegere subiectiva) Voshod.

Topic author
AlinVicovan
LVL 1,5
LVL 1,5
Posts: 4
Joined: 25 Apr 2014, 18:09

Re: Salut

#6

Unread post by AlinVicovan »

Ajutati-ma si pe mine cu alegerea,care sunt avantajele si dezavantajele,adevarul ca imi place mai mult voshod-ul dar nu stiu exact la ce sa ma astept de la el
User avatar

luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: Salut

#7

Unread post by luca.stere »

Pe scurt, Planeta este mai puternica dar consuma mai mult (6-7% prin oras) fata de Voshod care nu sare de 4% dar nu are aceeasi putere. Costurile de intretinere cred ca sunt similare. Poate ne ajuta si Urse sau Pedro cu niste recomandari pt ca ei le cunosc mai bine.

Paul

Re: Salut

#8

Unread post by Paul »

Sigur, un paşaport e doar 300 lei. Investiţie neglijabilă pentru "o tură", nu? Sau poate că se pune să vă ajute şi pe voi cu piese, să le aducă de la... aa... polonez, la preţuri de x ori mai mari?

Vrei ataş? Vrei solo? Vrei cardan? Vrei lanţ? Vrei mare? Vrei mic?

Învaţă-le şi apoi o să ştii singur ce vrei. Dacă o să mai vrei.

Topic author
AlinVicovan
LVL 1,5
LVL 1,5
Posts: 4
Joined: 25 Apr 2014, 18:09

Re: Salut

#9

Unread post by AlinVicovan »

Cred ca pana la urma o sa salvez acel voshod care l-am gasit,nu arata extraordinar de bine dar nu ma plang de asa ceva si decat sa ajunga o epava mai bine il iau si il reconditionez,iar in republica moldova este destul de greu sa mai gasesti pe la oameni simpli motociclete vechi,sunt multi colectionari si pe acolo iar unde gasesti sunt intr-o satare mai mult decat jalnica,nu am incercat prin ucraina sa caut dar o sa ajung si pe acolo

Paul

Re: Salut

#10

Unread post by Paul »

Şi acolo e la fel.

Voshod e bun dacă nu ai pretenţii mari. O persoană cu bagaj lejer, da. Dar cam atât.
Dacă vrei o comunistă bună, ETZ. Fără moarte.

Voshod generator magneto, nu ai grija bateriei. Plus mare asta. La cât consumă (reglat bine max 3%). Dacă nu eşti foarte înalt sau greu poziţia e bună. Îmbunătăţi disc pe faţă şi îl ai o viaţa. Lanţul e ieftin -35 lei- şi îl schimbi destul de rar. Anvelope nu e problema. Motorul e foarte trainc cam tot şi segmentat în februarie cu ulei bun tot anul pedala şi plimbare.

Piese la bazar la Suceava ieftin şi bun.

o alegere bună.
Post Reply