Becuri

Te supără vreun piston? Vreo roată? Vreo bujie? Doar n-or fi de capul lor! Postează aici şi ceata-ţi va sări în ajutor! Sau în cap...
User avatar

Topic author
cicloburu
LVL 10,8
LVL 10,8
Posts: 197
Joined: 28 Jan 2013, 12:09
Location: București
Been thanked: 1 time
Zodiac:
Age: 51
Contact:

Becuri

#1

Unread post by cicloburu »

Deschid topicul pentru a-mi expune nemulțumirea referitoare la becurile de far, cele clasice de 12V, 40/45W.
Bec.jpg
Bec.jpg (34.94 KiB) Viewed 16347 times
Bec.jpg
Bec.jpg (34.94 KiB) Viewed 16347 times
În ultimul an am schimbat foarte multe, nu mai țin minte numărul... Toate, cu excepția unuia care s-a spart în mers (!!!), s-au stricat în modul următor: de la încălzirea filamentelor s-au îndoit tăblițele de fază scurtă pînă se făcea „scurt” în bec. N-am o poză, dar o voi face după ce-l scot pe cel pe care-l am acum în far. Ultimul nu m-a ținut nici măcar 50 de km!

Nu știu ce bec să mai cumpăr, am luat de mai multe feluri, prețuri (între 5 și 20 de lei), toate s-au comportat la fel. Menționez că nu am probleme cu încărcarea, nu am supratensiune.

Mă gîndeam să pun un bec halogen, pentru care trebuie să modific prinderea, cel mai probabil cu un inel adaptor. Merită modificarea?

Aștept sfaturi, mulțumesc anticipat!
User avatar

schumydan
LVL 6
LVL 6
Posts: 46
Joined: 31 Jan 2013, 18:29
Been thanked: 1 time

Becuri

#2

Unread post by schumydan »

din cate stiu poti pune direct un h4, eventual imitatie xenon, eu asa am la ij si am lumina cat pentru 2 motociclete, il am de 2 ani si n-a avut nici pe naiba, singura treaba e ca are 55/60w parca, rezulta un consum mai maricel
La Vita e Bella!
User avatar

Topic author
cicloburu
LVL 10,8
LVL 10,8
Posts: 197
Joined: 28 Jan 2013, 12:09
Location: București
Been thanked: 1 time
Zodiac:
Age: 51
Contact:

Becuri

#3

Unread post by cicloburu »

Nu se așează corect un H4, dar la așa ceva mă gîndeam, doar că se poate pune un inel de adaptare. Consumul nu m-ar deranja, că duce alternatorul. Oricum, acum am luat un bec ce pare să fie mai bunicel, să vedem cît o să țină. Ultimul a fost la fel, nu părea să mai atingă filamentele unul de celălalt, doar că am impresia că s-a scurs pe el condens și a crăpat la contactul dintre picături și sticla becului.

Cercetăm pe mai departe...

ClauMau
LVL 2
LVL 2
Posts: 8
Joined: 02 Feb 2013, 19:40

Becuri

#4

Unread post by ClauMau »

Hmm...eu pe Voshod am avut cu bulb tip rază europeană, dar l-am spart când am umblat la far. Şi uite aşa am pus un bec halogen H4 şi s-o potrivit la fix. Are exact acelaşi inel; la fel am procedat şi la Dacie/Trabi! Deci vezi că există halogen-uri cu inel normal; sunt 2 tipuri: alea cu 3 tăbliţe şi cele cu inel normal! ;)

Iuli
User avatar

schumydan
LVL 6
LVL 6
Posts: 46
Joined: 31 Jan 2013, 18:29
Been thanked: 1 time

Becuri

#5

Unread post by schumydan »

la alea cu inel normal ma refeream si eu, nu la alea cu 3 craci, sunt net superioare la cele tip bulb si au o lumina mult mai buna
La Vita e Bella!
User avatar

Topic author
cicloburu
LVL 10,8
LVL 10,8
Posts: 197
Joined: 28 Jan 2013, 12:09
Location: București
Been thanked: 1 time
Zodiac:
Age: 51
Contact:

Becuri

#6

Unread post by cicloburu »

Problema e că n-am găsit becuri de care ziceți voi, iar cele clasice sînt din ce în ce mai rare și mai proaste. N-am mai avut la ce să fac poză, că l-am spart cînd l-am scos. Mai bine că l-am spart, că mă umplea de nervi! 10 lei aruncați pentru 25 de km!

Paul

Becuri

#7

Unread post by Paul »

Altă oglindă?
User avatar

Topic author
cicloburu
LVL 10,8
LVL 10,8
Posts: 197
Joined: 28 Jan 2013, 12:09
Location: București
Been thanked: 1 time
Zodiac:
Age: 51
Contact:

Becuri

#8

Unread post by cicloburu »

Ce legătură are oglinda cu calitatea becului?

Paul

Becuri

#9

Unread post by Paul »

Că-n oglindă prinzi becul.
Alte becuri.
User avatar

Topic author
cicloburu
LVL 10,8
LVL 10,8
Posts: 197
Joined: 28 Jan 2013, 12:09
Location: București
Been thanked: 1 time
Zodiac:
Age: 51
Contact:

Becuri

#10

Unread post by cicloburu »

Bre, Vulpoi! Am folosit 5 ani această oglindă de far, nu mi-a făcut probleme. Ca să pot pune alt tip de bec există două variante: modific prinderea becului cu ceva inel de adaptare sau găsesc alt tip de bec cu aceeași prindere. A treia variantă, să schimb oglinda, nu cred că e valabilă, mă-ndoiesc că voi găsi una care să aibă același diametru și aceeași adîncime și care să se potrivească în rama mea. Dar nu o exclud nici pe asta, dacă mă ajuți tu cu una!

De aceea am deschis discuția, pentru a vedea ce bec să folosesc, pentru că cele de pe piață m-au nemulțumit extrem în ultimul an. Dacă știi de unde să iau un bec bun, spune-mi exact de unde și pe care să-l iau. Menționez că vreau bec cu două faze!

Mulțumesc!

Paul

Becuri

#11

Unread post by Paul »

Eh, după ce-şi bea jumătate de cafea, începe să îi vină mintea la cap...
Dar nu o exclud nici pe asta, dacă mă ajuți tu cu una!
O să mă uit pe acolo, să văd ce mai este aruncat....
User avatar

Topic author
cicloburu
LVL 10,8
LVL 10,8
Posts: 197
Joined: 28 Jan 2013, 12:09
Location: București
Been thanked: 1 time
Zodiac:
Age: 51
Contact:

Becuri

#12

Unread post by cicloburu »

Bun, dacă ai ceva de dat, vezi ce tip de bec este necesar și apoi anunță-mă. Și încă o chestie, măsoar-o și vezi cum se potrivește în rama farului rusesc!
User avatar

AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Becuri

#13

Unread post by AdrianS »

Nene Ovidiu, uite ce-am găsit: link. Într-adevăr, asemenea becuri a avut din fabrică şi Dacia mea cea argintie, cu inel tip vechi.

O să-ncerc să umblu azi pe la câteva magazine prin preajmă ca să mă uit după astfel de becuri. Sigur le găsim şi mai ieftin de-atât.

A folosit cineva un asemenea inel adaptor? Imagine mai jos:

Image

dantudor100
LVL 2
LVL 2
Posts: 6
Joined: 02 Feb 2013, 19:41

Becuri

#14

Unread post by dantudor100 »

eu am gasit in Cugir bec de care ai nevoie. Am un far rusesc pe o moto...la statia peco, 12-13 lei.
User avatar

Topic author
cicloburu
LVL 10,8
LVL 10,8
Posts: 197
Joined: 28 Jan 2013, 12:09
Location: București
Been thanked: 1 time
Zodiac:
Age: 51
Contact:

Becuri

#15

Unread post by cicloburu »

Mulțumesc Dan! Tocmai ce m-a anunțat Adrian că a găsit la noi în zonă cu cca 10 lei. Voi lua și eu unul să-l probez.
Apropo, comanda de ETZ pe care am luat-o de la tine acum vreo doi ani stă foarte bine pe ghidonul lui Alioșa! Este mult peste comenzile rusești în ceea ce privește calitatea! Dacă n-am apucat să-ți mulțumesc atunci cînd am luat-o, o fac acum!

Toate bune!

Lolo_ID
LVL 5,5
LVL 5,5
Posts: 37
Joined: 02 Feb 2013, 19:54

Becuri

#16

Unread post by Lolo_ID »

Ma chinui sa scriu ceva aici si sa postez si o poza si de fiecare data imi da eroare
User avatar

schumydan
LVL 6
LVL 6
Posts: 46
Joined: 31 Jan 2013, 18:29
Been thanked: 1 time

Becuri

#17

Unread post by schumydan »

daca ai poza mai mare de 2mb da eroare, mai taie din ea :lol:
La Vita e Bella!

Lolo_ID
LVL 5,5
LVL 5,5
Posts: 37
Joined: 02 Feb 2013, 19:54

Becuri

#18

Unread post by Lolo_ID »

Poza are 655 kb.
User avatar

AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Becuri

#19

Unread post by AdrianS »

Lolo, dacă chiar nu reuşeşti, încearcă să-ţi dai un log out şi apoi autentifică-te din nou pe site.

Într-adevăr, am găsit aşa ceva la 10 lei bucata:

Image
User avatar

Topic author
cicloburu
LVL 10,8
LVL 10,8
Posts: 197
Joined: 28 Jan 2013, 12:09
Location: București
Been thanked: 1 time
Zodiac:
Age: 51
Contact:

Becuri

#20

Unread post by cicloburu »

AdrianS » 11 Feb 2013, 13:54 wrote:Lolo, dacă chiar nu reuşeşti, încearcă să-ţi dai un log out şi apoi autentifică-te din nou pe site.

Într-adevăr, am găsit aşa ceva la 10 lei bucata:

Image
Adrian, becul ăsta din poză nu e cu o singură fază?
Post Reply