ANTIRUGINA.

Te supără vreun piston? Vreo roată? Vreo bujie? Doar n-or fi de capul lor! Postează aici şi ceata-ţi va sări în ajutor! Sau în cap...
User avatar

Topic author
LIL DEBUL
LVL 4
LVL 4
Posts: 22
Joined: 14 Mar 2013, 06:20
Zodiac:
Age: 55

ANTIRUGINA.

#1

Unread post by LIL DEBUL »

Pe scurt , cu ce se da in interiorul unui rezervor facut dintr-o foaie te tabla , pe genunchi , ca sa nu ruginesca ???
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: ANTIRUGINA.

#2

Unread post by owene »

curent, pentru dezruginire. Tocmai am scos rugina de pe niste suporti de bagaje, si redresor de 6V si 0.5A curent e suficient. Pot detalia dar pot da linkurile unde e deja detaliata. Nu lanturi, nu pietris. Este o solutie eleganta si eficienta.

dupa curatarea electrochimica, sunt mai multe solutii, problema e ca nu se prea gasesc la noi.
"Tank sealant", POR15
La noi am gasit, dar nu cumparat sau testat, FERTAN, au solutie speciala pt rezervoare

http://www.fertan.ro/asistenta/rezervoare/" onclick="window.open(this.href);return false;

succes
User avatar

AdrianS
Administrator
Administrator
Posts: 508
Joined: 26 Jan 2013, 20:16
Location: Bucureşti
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times
Zodiac:
Age: 34
Contact:

Re: ANTIRUGINA.

#3

Unread post by AdrianS »

Topic mutat în Poiana lu' Ciocan.
kraz-trial » 29 Dec 2013, 17:20 wrote:Produse curăţire-izolare rezervoare ruginite: Curăţare rezervor - sugestii & servicii:
User avatar

luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: ANTIRUGINA.

#4

Unread post by luca.stere »

owene » 21 Jan 2014, 07:14 wrote:curent, pentru dezruginire.
succes
Poti sa detaliezi te rog chestia asta?
User avatar

Topic author
LIL DEBUL
LVL 4
LVL 4
Posts: 22
Joined: 14 Mar 2013, 06:20
Zodiac:
Age: 55

Re: ANTIRUGINA.

#5

Unread post by LIL DEBUL »

Intreb din nou , se gaseste ceva in Romania , repede si la obiect ? In tirg in Vitan , sau aiurea.
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: ANTIRUGINA.

#6

Unread post by owene »

ai intrebat la Fertan? astia sunt din Romania. Restul nu.
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: ANTIRUGINA.

#7

Unread post by owene »

luca.stere » 21 Jan 2014, 12:17 wrote:
owene » 21 Jan 2014, 07:14 wrote:curent, pentru dezruginire.
succes
Poti sa detaliezi te rog chestia asta?

Postul 1 si 9

Eu dezruginesc acum niste suporti de bagaje laterali, si dintr-o lene de nedescris, las curentul sa-mi faca treaba. Multumit deplin.

la inceput arde becul cam de 0.8A (nu prea conteaza tensiunea, eu am sursa de 6Vcc) Becul e de 12V/21W de senalizare, in serie. Are rol de semnalizare a curentului si protectie in caz de scurt.
Image

Cand se incarca electrodul de sacrificiu cu rugina, becul se stinge
Image

inainte si dupa
Image
Image

Chestia care cade de pe cui si devine ruginie la uscare
Image

Piesa buna se curata apoi se inegreste usor, e semnul ca e gata. Chestia grauntoasa neagra, tot fier, cade usor la oeria cu sarma...
User avatar

luca.stere
LVL 19,6
LVL 19,6
Posts: 1323
Joined: 10 May 2013, 05:57
Location: Mogosoaia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times
Zodiac:
Age: 45

Re: ANTIRUGINA.

#8

Unread post by luca.stere »

Merci! Am prins ideea si o voi pune in practica in curand.
User avatar

DKW
LVL 9,8
LVL 9,8
Posts: 132
Joined: 14 May 2013, 13:00
Location: Bucuresti
Zodiac:
Age: 50

Re: ANTIRUGINA.

#9

Unread post by DKW »

Fertan se gaseste si aici: Fertan

cios
LVL 4,5
LVL 4,5
Posts: 28
Joined: 04 Feb 2013, 13:04

Re: ANTIRUGINA.

#10

Unread post by cios »

Owene, am o intrebare de afon la chimie: in ce masura poate fi folosita electroliza la curatarea ruginii de pe piesele nichelate? Ce se intampla cu nichelul/cromul? Dupa electroliza piesele trebuie obligatoriu protejate (vopsea, etc.)?
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: ANTIRUGINA.

#11

Unread post by owene »

si eu eram cu gandul in copaci la chimie, procedeul pe care l-am expus l-am incercat fiindca altii garantau ca functioneaza. Si functioneaza.

- nu ar trebui sa se intample nimic, daca folosesti electrod de fier. O sa curete punctele de rugina, apoi le inegreste si tu le dai o pasla sa sara negreala. Daca ai avea electrod de Ni, poate se face ceva dar iti trebuie tot electrod de fier.
- obtii fier curat in aer, clar ca o sa rugineasca din nou. Si la mine urmeaza o vopsire electrostatica.
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: ANTIRUGINA.

#12

Unread post by owene »

Am uitat sa va arat produsul final

Before:

Image

and AFTER a bormasina'n brush de sarma, dar usurel, sare doar un fel de detergent negru cu bilute, foarte usor.

Image
User avatar

DKW
LVL 9,8
LVL 9,8
Posts: 132
Joined: 14 May 2013, 13:00
Location: Bucuresti
Zodiac:
Age: 50

Re: ANTIRUGINA.

#13

Unread post by DKW »

Eu m-am pricopsit cu niste Fertan si Underbody Protection Wax pentru facut niste probe. Cat de curand o sa revin cu impresii.
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: ANTIRUGINA.

#14

Unread post by owene »

DKW wrote:Eu m-am pricopsit cu niste Fertan si Underbody Protection Wax pentru facut niste probe. Cat de curand o sa revin cu impresii.
Ai reusit ceva?

Eu am pus mana pe o canistra veche de 20l, ruginita evident, pe exterior se vede ca nu chiar extrem iar in interior nu m-a dus capul sa fac o poza, dar va asigur ca nu era de bagat benzina in ea. Statea langa 2 canistre-surori din care una era ruginita peste poate iar alta era cu ceva cositoreala si cuurgea. Asta de care m-am apucat arata structural intreaga, putea a ceva Firnais si avea garnitura la capac intreaga, e etansa pana acum.

Am aplicat solutia cu curent continuu de mai sus, si am inceput sa slcot rugina si slam. Am consumat un intreg electrod de sacrificiu si inca unul pe jumate, am schimbat solutia de 2 ori si ce am scos din canistra infunda in mod constant scurgerea chiuvetei din garaj. Ce jicloare, injectie. Chiuveta se infunda! Pe langa rugina se desprindeau din interiorul canistrei fulgi de vopsea, probabil nu aia originala, care a fost data cred peste rugina. Cum curentul e mic, intra printre vopsea si rugina fierbe, arunca vopseaua. O jumate de pumn de asa ceva am scos.

Acum cred ca sunt catre sfarsite, canistra e pe ultima(cred) 12-24h tura de curent, se termina si electrodul asta apoi trebuie sa curat fierul ne-aderent care s-a mai depus, cred ca o sa bag zapada zgrunturoasa, sa rada urmele de vopsea, o spal, clatesc cu benzina si merg la peco cu ea, ca de nevoie lucrez, nu de amorul artei.

Daca trebuia sa scutur canistra cu lanturi si pietricele, demult cumparam una noua, dar asa efortul e aproape zero, si e si un experiment relevant pentru reconditionarea rezervoarelor, in ideea ca lucrul la canistra e mai aproape de rezervor si titlul topicului, decat dezruginirea suportului de bagaje, unde in final am putut da o perie si o vopsea.

Cam asta e stadiul de aseara, sa lasam pozele sa vorbeasca, "endoscop" facut din bec de 12V bagat in canistra si poza cu telefonul la gura canistrei:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: ANTIRUGINA.

#15

Unread post by owene »

Am mai citit ca ar merge de bagat detartrant, agitat o ora si clatit bine-bine cu apa. Ar curata oare vopseaua aia de pe laterale?
User avatar

DKW
LVL 9,8
LVL 9,8
Posts: 132
Joined: 14 May 2013, 13:00
Location: Bucuresti
Zodiac:
Age: 50

Re: ANTIRUGINA.

#16

Unread post by DKW »

Am dat cu Fertan pe toba de la scuterache, a scos cam toata rugina de pe toba si a format o pelicula maronie, vad ca nu a mai aparut rugina desi scuteru e in garaj unde este ceva umezeala.
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: ANTIRUGINA.

#17

Unread post by owene »

owene wrote:Am mai citit ca ar merge de bagat detartrant, agitat o ora si clatit bine-bine cu apa. Ar curata oare vopseaua aia de pe laterale?
A curata un pic din minimul de rugina ramas dar de vopseaua laterala nu s-a atins. Asta e. O sa bag benzina. Ce se dizolva o sa arda, ce ramane pe perete poate sa ramana, ce se desprinde, o sa ramana in sita palniei.
User avatar

owene
LVL 12
LVL 12
Posts: 295
Joined: 13 Feb 2013, 10:06
Been thanked: 4 times
Zodiac:
Age: 63

Re: ANTIRUGINA.

#18

Unread post by owene »

AM bagat benzina si e totul curat si ok.
Post Reply